TIDSBOKNING
-
Anki Ljungmark
Mobilnummer 070-6520974 Mejl anki@pearlnharmony.se
Besöksadress Pearl N Harmony Björkvägen 9, 541 36 SKÖVDE
Nyheter
- 120121
Nyheter under SHOPEN. Armband och fönsterprisma i chakra/regnbågens färger. Även nickelfritt! - Blogguppdatering
120205 - Gratis DistansReiki
120129 - Alla Hjärtans smycke
120122 - Service på dig själv
120115 - VÅGA PROVA REIKI
120108 - Ett flöde av Reiki
- Blir först att få veta våra nyheter genom att GILLA oss på
FACEBOOK
Andning, Meditation & Mudra
Lördag 10 december-11
Alla vet att en brasa inte kan brinna utan syre. Lika viktigt är det att andas, och att andas rätt. När du andas genom näsan så både renar och värmer du inandningsluften.
Andas man genom näsan är det även lättare att andas djupt ner i magen, sk att bukandas. Detta har en lugnande och avspännande effekt och stimulerar kroppens oxytocin, lugn och ro hormonet.
I yogan är andningen viktig och där använder man sig även av olika handrörelser, mudror, som en meditation för att påverka både kropp och sinne.
Dessa mudror sägs ha en terapeutiskt effekt som bland annat kan återställa och läka obalanser.
De sägs även kunna förstärka immunförsvaret.
En enkel mudra som vi till exempel gör i våran yogaklass är som avslutning genom att föra samman händerna framför hjärtat och buga ödmjukt. Svårare än så är det inte, och det tar inte lång tid heller.
Idag är det fullmåne, då är det viktigt för mig att meditera då jag tror på månens kraftfulla energier just i denna tid. Vid denna meditation skall jag själv lägga till en mudra samtidigt som jag tänker på min andning och mudrans betydelse.
Nedan ger jag en beskrivning på en Matangi Mudra.
Matangi är en hinduisk gudinna som står för fred, välstånd och inre harmoni och som symboliseras av en elefant.
Denna mudra hålls vid solar plexus, de utsträckta fingrarna står för elefantens snabel.
Bra för hjärta, njurar, lever, mage, galla och bukspottskörteln. Ger även en känsla av lugn och ro.
-Knäpp dina händer och placera händerna framför ditt solar plexus.
Sträck ut båda långfingrarna samtidigt och rikta dem uppåt.
Håll så i fyra minuter medans du djupandas.
Lägg sedan dina händer mjukt i ditt knä med handflatorna uppåt och fortsätt din meditation.
Lycka till//Anki
Andra advent
Söndag 5 december-11
Idag är det dax att tända det andra ljuset, det är andra advent och utetermometern visar på +5,4. Regnet smattrar mot fönsterrutorna och vinden tar i rejält. Sambon ligger välförtjänt i soffan och zappar på tv:n och jag skall ta mig i kragen och uppdatera hemsidan. Tanken är att jag skall hinna uppdatera bloggen och bildsidan.
Har fått önskemål om smycken att ge bort i julklapp så jag skall även beställa hem mer material. Skall även ta en tur till närmaste brevlåda och skicka ett par örhängen till Västerbotten. En angenäm och rolig söndag mao :).
Igår firades min 40 årsdag tillsammans med Andreas föräldrar och syskon och syskonbarn. Firandet blev 11 dagar för tidigt men vi är en stor familj och tiden skall ju passa alla.
De fick avnjuta lite glögg med pepparkakor och ädelost. Även lunch med thailändska smaker, jag tror de flesta godkände lunchen. De minsta var nog mest fokuserade på att det var lördag... Lördag är lika med LÖRDAGSGODIS! :).
Kaffebönor, godis, korv, dadlar, glögg, vin och massa annat smått och gott fanns det i grattiskorgen som jag fick :).
Namaste och ha en fin andra advent//Anki
Smyckeparty i Västerbotten :)
Söndag 20 november-11
Svårt att förstå att det är den 20 november då man tittar på utetemperaturen, + 10 grader.
Såg igår då jag var ute i trädgården och tittade till den lite att syrenen har börjat sätta knopp... Jag är inte en vintermänniska så snön får gärna hålla sig borta ett tag till. Dock blir jag lite konfundersam på vad vi gör mot våran natur. Det är ju inte riktigt naturligt att det skall sättas knopp i buskarna i november, även de måste få ha sin viloperiod för återhämtning.
Jösses va det rullar på med Pearl N Harmonys smycken! Hinner knappt fundera på min 40 års fest som närmar sig med all hast... Men jag gnäller inte, det är så roligt att göra något som andra vill bära, eller ge bort till någon vän.
Imorgon skall min lillasyster hålla ett smyckeparty uppe i Västerbotten, Lappvattnet. Hon har bjudit in sina vänner och bekanta och skall visa mina smycken. Om jag känner henne så blir det nog något gofika lite senare. Jag satt uppe sent i onsdagskväll för att få allt i ordning så jag kunde posta paketet i torsdags (så det hinner fram).
Har fått förfrågning om presentkort till mina alternativa behandlingar, självklart finns även det till försäljning :). Reiki verkar bli årets julklapp 2011 ;).
Nu skall jag fylla på min kaffekopp och smita in i mitt -pärlrum- ;).
Namaste
Låt aldrig någon komma till dig utan att lämna dig bättre och gladare.
Moder Theresa
Mindre -Hinner inte-...
Söndag 6 november-11
Har precis anmält mig till kursen i Mikromassage. Då vi oftare är i Göteborg så hade jag gärna gått kursen i våran huvudstad. Tyvärr var det fullbokat i Stockholm och jag hade isfl hamnat som reserv så jag valde att gå i Göteborg.
Kursen är 10-11 mars-12 och jag ser riktigt mycket fram emot detta :).
Har haft en ihärdig bacill i kroppen i flera veckor nu som sitter i halsen. Detta har gjort så att jag tyvärr missat flera ggr av yogan. Tycker det är så himla tråkigt att jag missar ngt som jag tycker är så himla skoj. Säger till andra att de skall stressa mindre och prioritera sig själv mer... varför lyssnar jag inte själv på vad jag säger till andra!
Mitt löfte till mig själv är nu, mer reiki och mer meditation och mindre -jag hinner inte-.
Förra helgen beställde jag halvädelstenar till chakra armband. Hoppas de kommer nu till veckan, mina fingrar skriker efter att få producera smycken :).
Avslutar dagens blogg med en bild på mitt presentkort, är jätteglad för detta :)
OCH ett Hipp, hipp hurra, för min svägerska som fyller år idag!
Kravövning...
Söndag 30 oktober-11
Jag trodde tidigare att jag inte var så förtjust i överraskningar...men så fel jag kan ha!
I fredags då jag kom hem så möttes jag av överraskning nr 1. För ett tag sedan så deltog jag i en utlottning i tidningen Hälsa. Där fick man fylla i ett alternativ (av tre) en vinst som bestod av att delta i en kurs i alternativ behandling. I fredags fick jag veta att jag vunnit :) Så, i mars 2012 så skall jag gå en kurs i mikromassage på Axelsons.
Överraskning nr 2 kom igår. Trots att jag inte bor i Jämtland längre så måste jag erkänna att det bor en liten patriot i mig. Jag har en Jämtlandsflagga (en liten) som jag velat ha upp på husväggen en lääängre tid nu. Jag har bett min sambo om hjälp (då han är mer pedant än mig) men alltid har det kommit något i vägen. Men igår då jag kom hem från en dagskurs i zonterapi så var flaggan uppsatt :) Den svajjade så fint mot våran husknut så jag blev alldeles varm i hela kroppen :)
Nu kan jag inte vänta nog länge på vad nästa överraskning blir ;).
Zonterapikursen gav mersmak måste jag erkänna. Tänk vad man kan göra med kroppen genom att endast trycka och massera några punkter under foten. Vinsten i mikromassage kunde inte komma mer lämpligt då den kursen är just en kurs med blandning av zonterapi och healing.
Kursen jag gick i helgen så får jag endast utöva zonterapi på vänner och bekanta, därför kan jag tyvärr inte erbjuda alla detta. Men, i mars, DÅ kan jag hälsa alla varmt välkomna till en skön stund med mikromassage.
Här kommer nu KRAVÖVNINGEN:
-HUR reagerar jag på andra människors krav på mig?
Ex1. Telefonen ringer och din vän på andra sidan av luren säger att personen är på väg för att hälsa på. Så fort ni lagt på luren så superstressar du med att städa!
Ex2. Du får en tavla av din mormor. Din mormor tycker att det är den finaste tavlan som finns...du tycker att det är den förskräckligaste tavlan som finns men, för att inte göra din mormor besviken så hänger den uppe på en av dina väggar...
När jag skrev -andra människors krav- då menar jag levande som döda. Hur många ggr har man inte hört -tänk om Olle fick veta detta, han skulle vända sig i graven...
Fokusera på detta och fundera sen utifrån din egna kapacitet:
-Vilka krav är fantasier?
-Vilka krav kan jag behålla?
Väldigt intressant då man går igenom vilka krav man kan välja bort för att vara tillfreds med sig själv...
Människan vs vargen
Torsdag 27 oktober-11
Vart tar all tid vägen? Veckorna går så enormt fort och min 40 års dag närmar sig med stormsteg! Men det är väl så då man har fullt upp, tiden bara flyger fram.
Det har varit så fullt upp så jag har medvetet lagt mig själv åt sidan för att hinna med allt det där andra... men varför då? Jag vet att jag hoppar över sånt jag mår bra utav vilket leder till att jag blir sjuk. Feber i tisdags och sängliggandes igår.
Skulle väl egentligen vilat även idag och imorgon men, jag ville så gärna gå på en föreläsning som va idag så jag bet ihop och gick till jobbet.
Kändes som telefonen formligen skrek upp mig då den gav ljud ifrån sig 05:00 imorse...
Föreläsningen var en inspirationsdag för ledare och medarbetare. De kallade den kort och gott för -Vargen och människan, din roll i flocken.
Detta blev för mig en liten awakening call, att ta mig själv i kragen och fokusera på det jag faktiskt tycker är viktigt och tycker om att göra.
Så himlars självklart men likt förbaskat behöver man en spark i häcken ibland.
Det har forskats mycket om vargar och genom den forskningen så har det visat sig att vargen är det djur som mest liknar oss människor då vi hamnar i en grupp. Föreläsningens första del gick ut på att använda vargflocken som en metafor för att på ett pedagogiskt sätt beskriva hur en flock fungerar.
Vem är alfahanen? Den högst stående i gruppen. Vem är Omegan? Den lägsta i en grupp...
För att få gruppen mer effektiv och optimal, hur stor får den gruppen vara?
Etc etc
Det som i stora drag skiljer sig mellan oss människor och vargen är att:
Vargen: fokuserar på MÅLET, vilket leder till en långsiktig och uthållig motivation.
Människan: fokuserar på det NEGATIVA, vilket leder till överansträngning och stress.
Den andra delen av föreläsningen var en allvarsam men dock en skrattfylld sådan som startade med orden -Vad driver en människa till sjukdom/stress när de vet vad som gör dem sjuka/stressade?
Jag har berört detta ämne redan på hemsidans första sida. -...vi människor själva har skapat oss denna tillvaro som vi inte är gjorda att leva i? Allt skall gå så fort och man skall vara konstant tillgänglig...
-jag har gått in i väggen för att det är stressigt på jobbet och hemma...
Hur många ggr har vi inte hört det från andra?
Hur många ggr har vi toutchat orden på vår egen tunga?
Idag är det inte ovanligt att uppsöka terapeuter eller psykologer för att man har gått in i väggen på grund av alla måste. Måsten från sig själv och måsten från andra.
Samhället i sig bygger upp stress genom den -nya friheten-. Snabbmat, snabbtåg, snabbare vägar...listan kan göras oändlig. Det enda som inte kan göras oändligt är ditt liv. Ditt liv på denna jord är hur du än vrider och vänder dig, ändligt. Dvs begränsat.
Som avslutning fick vi en uppgift att ta med hem som terapeuten Gert Ohlsson gav oss, han kallar den för Kravövning.
Denna Kravövning får ni läsa om i nästkommande blogguppdatering. :)
Nu skall jag ta hand om mig själv lite och göra det som jag mår bra utav. Jag skall ner i källaren och sätta på min mjukaste meditationskiva och bara vara...
Ps: blev ni nyfiken på den optimala storleken på en arbetsgrupp? Antalet är 4 st. Är vi fler eller färre så blir vi mindre effektivare. Är vi fler så finns det alltid någon som åker snålskjuts. Visst stämmer det ;).
En annan skillnad mellan oss människor och vargen är att, efter maten så lägger den sig ner och vilar...
Nystart!
Tisdag 18 oktober-11
Nu sätter jag igång med min verksamhet :)
Jag har dock ett annat jobb vid sidan av så Pearl N Harmony kommer att bedrivas som hobbyverksamhet, dvs i mån av tid.
Vill du investera i dig själv? Varmt välkommen att höra av dig till mig i så fall. anki@pearlnharmony.se
Vill även här meddela att under knappen BILDER kommer ni hitta fler smycken inom snar framtid. Kika in lite då och då så ni inget missar ;).
En enkel meditation
Söndag 16 oktober-11
Denna helg har jag fuskat så in i bängen med min egna träning. Fokuset har inte alls legat på yoga eller friska promenader i den sköna solen. Fokuset har istället legat på uppdatering av hemsidan och inredning av mitt behandlingsrum. Jag är långt ifrån färdig men på god väg :).
En av uppdateringarna på hemsidan skall ni få en tjuvkik på redan nu, en enkel meditationsövning som du kan ta till då du behöver en paus i vardagen.
Jag skall själv ta en sådan paus just nu...
En enkel meditation.
Sätt dig bekvämt i en stol, båda fötterna på golvet.
Lägg händerna i knät med handflatorna uppåt. Känns det obekvämt att ha händerna så, lägg dem i knät precis så som du själv vill.
Slut ögonen och ta ett djupt andetag. Fokusera på hur du drar in luften i lungorna, håll kvar luften där i några sekunder innan du andas ut igen.
Upprepa tills du känner dig bekväm i dig själv.
Känn hur musklerna i hela din kropp slappnar av mer och mer för varje andetag som du tar.
Tänk nu att du har en stor gyllene sol ovanför dig. Andas in solljuset i kroppen och låt det varma och behagliga ljuset sprida sig till varje del i din kropp. Till minsta lilla cell som finns inom dig.
Föreställ dig för ditt inre att du ser en bild av dig själv. En glad bild och du befinner dig på en lycklig plats. Du känner dig harmonisk och strålande glad.
Sitt så en stund och känn hur hela du känner dig tillfreds med dig själv.
Lägg händerna över dina ögon, öppna dina ögon.
När du är redo, ta då bort händerna från ditt ansikte och kom tillbaka till den fysiska världen. Behåll din inre bild av ditt lyckliga och harmoniska jag...
PS: Mitt förslag att friskvårda tillsammans blev uppskattat även från mina arbetskamrater. Nu skall vi kontinuerligt friskvårda och ha skoj tillsammans. Det som sätter lite käppar i hjulet är att hitta en ledig lokal... Plus i kanten är dock att vi kommer att minska sjukdagarna i våran arbetsgrupp :).
Lyssna på din kropp - den skall hålla länge!
Namasté
Gubben Frost
Söndag 9 oktober-11
Drog upp rullgardinen runt 9 i morse och gräsmattan utanför var alldeles vit!Gubben Frost har varit på besök under natten, detta har bara en betydelse, nu är vintern i
intåg på riktigt.
Jag och Andreas bestämde igår efter att vi
hade frossat i oss en hel chipspåse, att vi skulle gå gröna spåret (1 mil) idag.
Det blev en kylig men en riktigt frisk promenad uppe på Billingeberget.
Jösses va nöjd och belåten jag var efter jag traskat färdigt :).
Nu sprakar det i kaminen och regnet smattrar mot rutorna.
Bredvid mig har jag en stor kopp ångande te. En fin avslutning på en underbar dag :).
En liten hiss och diss så här på slutet...
Hissar: ...att mitt förslag om att visa/leda mina arbetskamrater i friskvårdsövningar (yoga, meditation etc.) GILLAdes av chefen :).
Egen kommentar: Hoppas på lika stor entusiasm från mina arbetskamrater.
Dissar: ...kommentaren i veckan -jag har redan ett rosa band, köpte det för några år sedan...-.
Egen kommentar: Tur att inte alla tänker så, då hade det inte funnits några pengar till forskningen...
Önskar er en fortsatt trevlig söndag, av det lilla som återstår//Anki
Ny bildsida!
Måndag 3 oktober-11
Jösses va tiden rusar. Tänk, det är redan oktober månad och oktober månad betyder ROSA BANDET insamling.
I år har jag två egenkomponerade alster. En rosa rosett och ett rosa armband.
Rosetten kan man fästa på jackan, väskan, mössan, vantarna osv. och kostar 50 kr.
Armbandet är elastiskt och mäter ca 20 cm (outdraget...). Priset för armbandet är 125 kr och då medföljer även en rosa organzapåse.
Bild på dessa finner ni på min nya BILDER-sida. Klicka på BILDER-knappen i bannern så öppnas sidan i ett nytt fönster. Fler smycken kommer att ta plats där eftersom.
Mejla mig vad ni vill ha och hur många så återkommer jag med övriga uppgifter. Skriv även eran adress så jag vet vart jag skall skicka paketet. Portoavgift på 10 kr tillkommer. Precis som förra året så går allt (förutom materialkostnaden) till Rosa Bandet insamlingen som pågår under hela oktober månad.
Jag kommer även ha en utlottning på Pearl N Harmonys FACEBOOK sida. För att vara med i utlottningen behöver du endast klicka i GILLA knappen (om du inte redan gjort det ;)) och skriva en liten kommentar eller hälsning på sidan och vilket alster du vill vinna (rosetten eller armbandet) så är du automatiskt med i utlottningen. Säg även till era vänner och bekanta att trycka på GILLA knappen och lämna en kommentar eller hälsning så får även de en chans att vinna :).
Vinnaren drar jag 12:e oktober.
Namasté
Knepig kundpolicy
Söndag 25 september-11
I veckan bestämde jag och en väninna att vi skulle besöka en restaurang här i Skövde. Äta lite gott, dricka lite gott och slappa efter en hård arbetsvecka.
Vi hade väldigt trevligt fram tills vi blev utkörda... En väldigt generad kypare kommer fram till vårat bord och förklarar att de inte räknat med att vi skulle sitta och äta så länge. Han bad oss att dricka ur våra glas och betala för de hade människor i kö för vårat bord.
Jag hade ingen aning om att de hade en tidsbegränsning för att äta mat och dela på en flaska vin och det står heller inget på deras hemsida.
Jag måste erkänna att jag inte hörde va han sa då han va vänd mot min väninna. Hade han vänt sig till mig och sagt dessa ord hade jag helt klart ifrågasatt detta.
Så ni som tänkt att besöka Mangos i Skövde en fredagskväll, va beredda på att efter 1 timma och 50 minuter svepa era glas och skynda därifrån, någon annan skall ta över ert bord... Jösses vilken kundpolicy.
Ett abrupt slut på en annars så trevlig stund.
Inväntar det sista materialet för rosa bandet kampanjen. De skall komma till veckan så jag räknar med att lägga ut bilder till nästa helg.
Namasté
ROSA ÄNGEL
Söndag 18 september-11
Vaknat upp till en grå och regnig söndag men, vad gör väl det då man precis har blivit fadder för andra gången. Första gången va för 13 år sedan till min goa systerson Tobbe och nu till en underbart söt liten tjej, Nellie :).
De höll en namngivningsceremoni igår i sitt hem och jag och min sambo blev formellt informerade om vad fadderskapet innebär. Inga dyra presenter men gärna en och annan glass då och då, det skall vi väl klara av ;)
Tyvärr så var jag inte i mitt fulla esse då jag hade fått en mildare form av bihålsinflammation. Trycket över bihålan kom då jag utövade yinyoga i veckan.
Yinyogan påverkar meridianerna i våran kropp och har man en obalans/blockering i en meridian så kan den sättas ur balans. Både fysiskt och mentalt. I mitt fall så blev det fysiskt...
Nu håller jag tummarna att trycket försvinner innan tisdag då jag ska på ännu en klass i kursen Hatha yogan.
Nu är jag i full gång med designen till årets ROSA ÄNGEL. Insamling går till Bröstcancerforskningen och blev mycket uppskattat förra året.
Bild på årets ROSA ÄNGEL kommer dagarna innan 1 oktober och en utlottning kommer även att ske på Pearl N Harmonys FACEBOOK sida.
Förutom att enbart köpa er en ängel så finns därför även chansen att få VINNA en ängel. Skriv en liten kommentar eller hälsning på vår sida på facebook så är du automatiskt med i utlottningen. Säg även till era vänner och bekanta att trycka på GILLA knappen och lämna en kommentar eller hälsning så får även de en chans att vinna :).
Avslutningsvis vill jag även återigen säga att jag jobbar för fullt med nya bilder på smyckena, har en helt ny kollektion. Jag är helt okunnig vad gäller det mesta inom teknikens värld och min sambo har fullt upp med sina egna projekt...därför dröjer det :(.
Jag placerar mina handflator mot varandra, böjer min nacke framåt och säger Namasté.
Genom dalen
Lördag 10 september-11
Haha, det trodde ni inte va, att jag skulle hålla det jag lovade med att skriva i bloggen en gång i veckan ;) Första veckan check :)
I tisdags var det dax för yogan igen. Jag gick dit med släpande ben och trötta ögon men då jag gick därifrån hade jag ett stort leende på läpparna. Positionerna från förra veckan gick nästan som en dans. Otroligt vad hjärnan kan lagra och ta fram vid behov :).
Finns dock en sak som jag inte riktigt ser fram emot med stor entusiasm, positionen Halasan, eller Plogen som den heter på svenska. Det mesta som inkulderar nacken ryggar jag för, vet ej varför men så är det bara.
Denna gången fick vi även göra ngn typ av -nackbakåtböjning-, alla la sig på golvet och la underarmarna i position och böjde bak nacken, inte jag. Jag testade men jag tycker det är så obehagligt så jag spänner mig i hela kroppen. Yogaläraren Alexandra kom då och la en filt under skulderbladen så jag kunde vila på den och låta nacken lugnt falla bakåt...
Ser mycket fram emot nästa tisdag. Skall då fråga vad positionerna heter som vi gjort under klassen så jag kan öva lite hemma också.
Vi var några som mediterade i torsdags nere i mitt mysrum. Allt var lugnt och behagligt och kändes bra, alla var nöjda.
Vi mediterade till Jörgen Gustafssons meditationsskiva -Genom dalen-.
Orden på skivan var snarlik Iris Halls meditationskiva (klart han får inspiration från sin mentor) men ändå var det Jörgens ord. Bakgrundsmusiken fanns det även lite indianinspirerade toner och plus i kanten, tycker nog många, den är på svenska.
Efteråt drack vi lite örtte och pratade om vad vi hade känt och hur det kändes efteråt.
Jag personligen fick en påhälsning från en gammal vän, Roger. Vi låg på en gräsmatta och han målade ett JA upp mot himlen med en trästicka.
Jag har två stora frågor i mitt liv, funderar på om hans JA var riktat till ngn av dem...vilken?
Fick även i torsdags en Buddhastaty med ljushållare av en kär vän. Den tände jag då vi mediterade, så fin!
Nu skall jag dricka upp mitt morgonkaffe och gå ut och starta gräsklipparen. Imorgon skall det regna, igen. Eller så stannar jag inne och kurerar mig från förkylningen som sitter i hela min kropp...
PS: Glöm ej att fullmånen är i sin fulla glans på måndag (12 september), affirmera, visualisera, meditera, mycket starka energier då så passa på.
Full av energi!
Torsdag 1 september-11
Jösses va länge sen jag var här inne och skrev! Ber så hemskt mycket om ursäkt till alla er som kikar in här då och då... hoppas ni inte tröttnat.
Som ni märker så ligger fortfarande företaget i vila men, skam den som ger sig. En dag så hoppar jag och Pearl N Harmony fram som gubber ur lådan ;).
Hösten har börjat så himla bra för mig. Trotts att jag har tidiga mornar att kliva upp till jobbet så känns min kropp ändå så full av energi och glädje.
Nya vänner har dykt upp, jag har börjat en yogaklass. Allt känns så bra men, det är trotts allt en sak som betyder väldigt mycket för mig som fattas i mitt liv, Pearl N Harmony.
Igår var jag och lyssnade på mediet Jörgen Gustavsson som var här i Skövde. Jag är så glad att jag gick! I mina ögon så är han en väldigt ödmjuk människa med mycket humor. Han sa många saker som överensstämmer i det som jag tycker.
Ett exempel är att man skall ta betalt för sin prestation oavsett vilket arbete man än har. Medier, snickare you name it.
Då jag hade företaget igång så var det en självklarhet att om inte mina klienter gick härifrån nöjda, då skulle de heller inte behöva betala. Så gör även Jörgen, kände mig lite stolt som jobbade som han ;)
Ibland då och då lägger jag tarotkort för mig själv men, vad svårt det är ibland att tolka dem till sig själv. Därför har även jag gått till andra medier. Men så många gånger som jag blivit besviken då jag lämnat deras lokaler eller bostäder med en betydligt tunnare plånbok. En gång fick jag som ursäkt då ingenting stämde att hon inte kunde spå andra mediala människor. Detta sa hon då pengarna var betalda och då sessionen var över...
En annan gång har telefonen ringt 4-5 ggr under 40 minuter hos en kvinna som jag besökte. Tar man emot folk i sitt egna hem så stänger man av telefonen, enligt mig är detta vanligt sunt bondförnuft. En väninna till mig hade även varit hos samma kvinna, då ringde det på dörren och någon kom och lämnade en nyckel. Seriöst?
Jag skall inte hacka på andra hur de jobbar, ni förstår hur jag menar. Då jag kommer till någon som skall ge mig en behandling eller lägga kort, då vill jag känna mig betydelsefull och sedd, jag vill ha svar på mina frågor, jag vill gå därifrån nöjd. Alla frågar som man kommer med kan man tyvär inte alltid få svar på, men många.
Då jag kom hem efter jag lyssnat på Jörgen så fick jag sån energi att ta tag i detta med -andligheten- igen. Ska starta upp en meditationsgrupp med nära och kära runt omkring mig. En gång i veckan är det tänkt under hösten. Sen vill jag även studera. Har inte riktigt bestämt vilket jag skall välja, får återkomma om detta :)
Önskar er alla en fortsatt trevlig höst så ses vi här på bloggen. En gång i veckan har jag lovat mig själv att skriva...
//Anki
Torsdag 23 juni-11
Midsommar närmar sig, nu är det bara en dag kvar så är det dax att hissa upp midsommarstången och sjunga små grodorna.
Jag minns att jag som liten älskade midsommar. Mamma berättade alltid olika hörsägen om midsommarens -trollskhet-. Och jag som är svag för -icke förklarliga ting- föll ju självklart pladask för detta som mamma berättade.
-Enligt traditionen ska man plocka sju sorters blommor (om man är en flicka) och lägga under huvudkudden, så drömmer man om den man ska gifta sig med.
Folktron säger också att man skall akta sig för näcken då det är midsommar. Det sägs att hans musik är så trollbindande att han kan locka ner kvinnor ner i älven vilket kan leda till deras död.
Även män skall passa sig för näcken. Erbjuder näcken dig som man att lära sig hans musikkonst, tacka nej. Du kan nämnligen bli så trollbunden av övernaturliga krafter och inte sluta spela förrän du har mist förståndet. Förtrollningen kan dock avbrytas om någon som lyssnar förstår situationen och hastigt skär av fiolsträngarna.-
Idag vågar jag inte gå ut och plocka sjo sorters blommor för att lägga under huvudkudden...tänk om jag drömmer om en annan man än Andreas! ;)
I år firar vi midsommar i vårat hem. Sånghäftena är utskrivna. Lekarna är färdigplanerade och jag tror att det blir en mycket rolig dag/kväll/natt :).
Detta är lite av vad vi plockade från trädgården för några veckor sedan. Tänk va mycke jordgubbar det är i vårat land nu som skall avnjutas på våran midsommarbuffé. Vardagslyx!
Nu önskar jag att ni alla får en mycket trevlig midsommar. Det skall regna i större delen av Sverige (är det sagt) men, vad gör det då man får vara med dem man älskar :)
Stor kram till er alla!
Fredag 17 juni-11
I dagens blogg skall jag Hissa och Dissa.
Hissar de som har ett mer vidare seende om Reiki. De som vågar tänka i
termer att världen består av mer än fysiska ting. Att allt kan man
inte -ta- på.
Reiki är inte mer flummigare än akupunktur och zonterapi...
Dissar de trångsynta som talar om Reiki som flum, och gör narr utav
Reiki utan att ens vågat testa.
Om det nu bara är flum kan det väl inte göra skada att prova på...
För övrigt önskar jag er alla en trevlig helg.//Kram kram
Lördag 11 juni-11
Att tänka positivt, att äta rätt, att sova ordentligt... vad jag formligen tjatar om detta ibland. Detta vet de flesta men ibland behövs en liten påminnelse också...
Men hur vårdar du då bäst dina smycken?
Det material som Pearl N Harmony delvis använder sig utav är silverpläterat material. Detta gäller örhängen, kedjor, berlocker etc. Silverplätering innebär att smycket har ett överdrag av äkta silver.
Övrigt material varierar så som exempelvis sötvattenpärlor, halvädelstenar, glas, organzaband etc.
Viktigt att tänka på då man använder smycken i alla dess former och material är att vårda dem. Detta är dock ett dilemma då exempelvis silver och sötvattenpärlor skall förvaras på olika sätt.
Några enkla tips är dock att...
Låt parfym, bodylotion etc torka ordentligt innan du tar på dig smyckena.
Förvara dem aldrig på fuktiga platser så som exempelvis i badrummet, detta påskyndar missfärgningen av silvret.
Förvara dina smycken i enskilda påsar som -andas-. Exempelvis i organzapåsar.
Behöver du rengöra dina smycken, använd diskmedel och vatten. TORKA NOGA efteråt.
Kontakt med andra material eller vatten kan missfärga både äkta och silverpläterade smyckesmaterial.
Sötvattenpärlor skall inte förvaras i lufttäta behållare. Då dras fukten ut ur pärlorna och de förlorar sin lyster.
Är du rädd om din kropp så ökar du din livslängd, detsamma gäller dina smycken.
Torsdag 12 maj-11
En väninna kom till mig för ett tag sedan. Hon har länge velat testa på healing men aldrig riktigt hittat något som passar henne. Länge har hon även gått och mått dåligt men inte visat det så öppet. Många hårda erfarenheter och många andras bekymmer att bära på. En slaskhink som bara blivit matad men aldrig någonsin blivit uppskattad eller tömd.
För mig blev detta också något helt nytt. Mina tidigare upplevelser och erfarenheter stämde inte riktigt in i vad det som jag nu fick erinra, då hon låg på min massagebänk och jag påbörjade och genomförde hennes första reiki healing.
I vanliga fall brukar mina händer svullna upp och bli varma.
I vanliga fall brukar jag se bilder och känna smaker, i enskilda fall även känna en doft.
Denna gången blev jag fylld av massa känslor. Jag blev arg, ledsen, sårad, kränkt. Jag fick sånna hemska känslor inom mig som jag inte önskar att någon annan människa ska behöva få uppleva.
Mina händer blev aldrig heller riktigt varma under denna session...
Då healingen var över kändes allt ok. Vi satte oss ner och pratade vad vi båda hade känt och hon kände igen de känslor som jag beskrev för henne. Då vi skulle till att bryta upp och hon skulle åka hem till sig så började hon att må illa. Fick senare veta att hon hade frusit, känt sig matt och kräkits. Detta pågick några dagar.
Tack och lov så blev inte detta någon negativ betingelse för henne utan snarare ett mer påtagligare bevis på att healing funkar.
De senare gångerna har hon gått härifrån med ett leende på läpparna och sagt själv till mig att hon känner sig mycket starkare som person idag.
Det var endast första gången då hon låg under mina händer som hon hade mått dåligt efteråt och det var endast då mina händer inte blev riktigt varma. Det blev en rejäl utrensning första gången som ingen av oss båda egentligen va riktigt beredd på.
Att en människa orkar bära med sig alla dessa känslor och fortfarande stå upp. Att fortsätta orka med alla vardagliga måsten så som jobb, familj, vänner etc etc. Det är för mig besynnerligt...
Kvinnan jag talar om har gett mig tillåtelse att publicera detta i min blogg.
Jag tackar henne för detta och jag tackar henne även för den upplevelse och erfarenhet som jag fått av henne.
Många varma kramar till dig från mig.
Lördag 30 april-11
Ömsom sol, ömsom moln sitter jag ute på min altan och funderar och filosoferar för mig själv. Tänk va skönt det är att bara få vara ibland.
Jag är duktig på att propagera till andra att de inte skall glömma bort att ta hand om sig själv genom små pauser i livet... just nu har jag tagit en sådan paus. Jag känner inget dåligt samvete för att det är lite damm i alla hörn, inget dåligt samvete för att staketet runt vårt hus fortfarande inte är inoljat. Idag har jag verkligen inget dåligt samvete för alla de -måsten- som finns runt omkring mig.
Jag njuter och funderar vidare på om jag skall -påföra- lite mer njutning i mitt liv genom lite vin och oliver och skåla för min bror och Kungen som fyller år idag...
Söndag 10 april-11
Jösses vad tiden går fort! Nästan en hel månad sen sist jag skrev...skäms lite. Men som en vanlig människa som jag är så har även jag olika bortförklaringar ;)
Jag har jobbat mycket och dessutom så är köksrenoveringen i full gång, fortfarande. Detta har tagit i stort sett all min tid, men det är det värt så jag gnäller inte. Vi tänkte hinna färdigt till sista april men, det tar längre tid då man är två pedanter som jobbar...
Denna vecka kommer köksrenoveringen stå ganska stilla av en och annan anledning så denna vecka kommer mitt fokus ligga ute i trädgården och på smyckestillverkning.
Som husägare finns det massvis att göra utomhus. Nu är våren här och det börjar knoppas och spira lite här och där. Dax att kratta bort fjolårets löv så allt kan komma fram utan att kämpa sig upp.
Har idag beställt material till både ringar och fotlänkar i härliga färger. Längtar så tills allt kommer och jag kan sätta mig ner i lugn och ro och låta mina händer arbeta. Längtar även efter att kunna få lägga upp bilderna på mina alster då dessa är färdiga.
Har ju pratat om att ändra på min hemsida lite. Planer finns att ta bort bilder på gamla smycken och lägga till bilder på nya smycken...det kommer att bli så någon dag.
Nu önskar jag er en fortsatt trevlig dag//Kram kram så länge
Måndag 14 mars-11
Vill du varva ner eller vill du snabbt bli pigg? Använd näsan!
Andningsrytmen speglar hur vi mår. Andas vi snabbt är vi upprymda eller stressade, då är det höger näsborre som dominerar. Vid långsam andning är vi lugna och har oftast allt under kontroll och det är då vänster näsborre som dominerar.
Enligt traditionell indisk filosofi står den vänstra näsborren för den passiva och känslomässiga sidan. Den högra näsborren motsvarar således den aktiva och kraftfulla sidan.
Oftast andas vi genom båda näsborrarna men efter ett tag så börjar vänster eller höger näsborre att dominera. Det är ett biologiskt fenomen som kallas för -näscykeln-. både inom yogan och medicin.
Så känner du dig för upprymd eller är du rent av för slö, fokusera andningen genom respektive näsborre. Övningar finns i ovanstående länk.
Kostar inget så testa :)
Vet att jag har hört någonstans att sömnexperter rekommenderar att man ska ligga på sin högra sida om man har svårt att somna. En reflex i kroppen får vänster näsborre att öppnas och man blir lugnare.
Helgen har som vanligt rusat snabbt förbi och jag fick ännu en fjäril såld :). Tack snälla svägerska för ditt bidrag till Kvinnohuset Tranan här i Skövde. Hon skickade senare under kvällen ett MMS där hon hade fäst fjärilen i gardinen hemma hos sig, superfint!
Trevlig dag på er alla där ute. Nu skall jag fortsätta med några -måsten-, sen skall jag ut och promenera. Solen lyser med sin frånvaro med det är 5 grader varmt och det ligger vår i luften :)
9 mars-11
Ett ämne som dagligen behandlas är kvinnors rätt i samhället, ett ämne som jag helt ärligt inte riktigt förstår mig på att det behövs diskuteras om. Herre Jösses vi lever i 2000 talet och människan har inte kommit längre än så!
Igår satt jag och min sambo i bilen tillsammans på väg hem, på radion diskuterades den internationella kvinnodagen. Detta fick mig att fundera, finns det en internationell mansdag? Samtidigt som dessa tankar formades till ord i min mun så hör jag mig själv säga -ja, de resterande 364 dagarna som återstår av året...-.
För några veckor sedan satte jag mig ner för att handarbeta ihop fjärilar som jag tänkt att jag skulle sälja till förmån för Barn och Kvinnor som har det svårt i samhället. Detta har tyvärr kommit lite i skymundan då dagarna har bestått av mycket arbete och köksrenovering. Igår på internationella kvinnodagen så fick jag en liten spark där bak och tar nu upp detta i min blogg. Då jag tidigare skänkt kläder, sängkläder och leksaker till Kvinnohuset Tranan här i Skövde så kände jag att denna föreningen låg mig varmt om hjärtat.
Vill DU vara med & stödja Kvinnohuset Tranan i Skövde?
Kvinnohuset stödjer, ger råd och akut boende för hotade och/eller misshandlade kvinnor och deras barn.
I föreningen finns anställd personal men även ideella jourkvinnor som har jour på sin fritid.
Bidraget att skänka är valfritt (dock minst 40 kr).
Som tack för ditt bidrag får du en handgjord fjäril av glaspärlor och försilvrad koppartråd, vilken färg du vill ha får du välja själv. Färger att välja mellan är dock Blå, Rosa eller Grön (se bild nedan).
OBS: Vill du ha din/dina fjärilar skickade hem till dig tillkommer en portoavgift på 10 kr.
Vill man köpa fler fjärilar, kostar dessa endast 40 kr st. De är vackra att mixa tillsammans :).
Storleken ligger på ca 4.5 X 2,7 cm (exklusive spröten).
Vill du hjälpa till mer? Tipsa då dina nära och kära om detta.
Förutom materialkostnaden så går ALLT till Kvinnohuset Tranan här i Skövde.
Sätt fjärilen i en blomma, på ett kort, en ram eller på ett paket som en vacker och färgglad accessoar. Det enda som sätter stopp för valmöjligheterna är din egna fantasi ;).
Ditt bidrag hjälper många samtidigt som du får en vacker färgglad -klick- i din vardag.
- Vill du ge bidraget direkt till kvinnohuset så är deras postgiro 40 27 50-4
- Vill du ge bidrag och få en fjäril som tack för stödet så är konto.nr 9022.44.338.08 (skriv ditt namn som meddelande och mejla mig om vilken färg på din fjäril du vill ha och vart jag skall skicka den/dem.)
- Eller, kontakta mig så kan vi ses personligen och du får känna och se de vackra fjärilarna. Kontant betalning kan då ske.
TACK för ditt stöd!
Mer information om vilken hjälp och stöd ditt bidrag ger hittar du på kvinnohus.se
22 februari-11
Blev lite ledsen då jag tittade på TV4 nyheterna igår. Det finns många klåpare bland alternativa behandlare och tyvärr så togs just dessa klåpare upp i samklang med arbetsförmedlingen och jobbcoacherna. -heja heja- ropar alla trångsynta skeptiker och applåderar i kör...
Ett första tips att kolla om företaget man skall anställa är seriöst, ta en kreditupplysning och framförallt, kolla att de har F-skattsedel! Detta hade till min stora förvåning inte arbetsförmedlingen gjort.
Sen handlar det även om research och skepticism. Det är bra att vara skeptiskt, man skall inte tro på allt man ser och hör helt blåögt. Ifrågasätta är viktigt men för den skull falsifiera inte allt som inte går att vetenskapligt bevisa.
Kommentarerna och hetsorden haglade idag på Facebook över nyheternas reportage. Det skar lite i hjärtat på mig måste jag erkänna. Tyvärr så lades fokuset på inkompetenta alternativa behandlingsutövare än på att arbetsförmedlingen hade gjort stora fel i sin research. Även jag som utövar behandlingar tänkte -vad är detta för flum- då jag såg nyheterna...
Även jag blev upprörd över att våra skattepengar går till icke seriösa företag.
Jag ger behandlingar till mina nära och kära, till de som vill ha min hjälp. Mina nära och kära som fortfarande är skeptiker orkar jag inte längre lägga någon energi på... Men, erkänner det sårar ibland, även jag är ju inte mer än en människa med känslor.
Jag ger Taktil massage till de som eftersträvar mer avslappning och en stund i lugn och ro. Idag finns det många singlar som saknar beröringen... Att beröring är livsviktigt är bara att googla om så dyker många sidor upp som verifierar det som jag skriver (och säger).
Jag ger Reiki till de som huvudsakligen har olika blockeringar i sin kropp men som även de vill ha in lite mer lugn och ro.
Jag har även fått en efterfrågan från en del av mina vänner om att en kväll i veckan anordna meditationskväll. Jag har platsen, jag har viljan att hjälpa människor till att få ett lugnare inre. Idag hinner man knappt andas mellan alla åtaganden. Man hinner inte lyssna på sin kropp, inte konstigt att så många människor mår dåligt...
Det gnälls om placeboeffekter, men varför?
Jag sträcker nu ut min hand för att vara lite mer vidsynt.
Ponera att OM nu inte massage eller Reiki kan hjälpa en människa till självläkning utan alternativa behandlingar endast är hokus pokus och handlar om placeboeffekter. Vari ligger problemet?
Är det inte bättre om en människa kan hjälpa sig själv istället för att trycka i sig konstgjorda preparat? Hjärnan är ett underbart verktyg i våran kropp så ta vara på den.
Många människor har blivit hjälpta och mår mycket bättre av dessa behandlingar... Återigen, vart ligger problemet?
En typ av placebo som man oftast inte tänker på är skrock och maskotar. Vi säger -peppar peppar- och tar i trä när vi förutspått att något ska gå illa. Ser vi en svart katt springa över vägen så ser vi oss om lite extra noga.
Men syftet med placebon i detta blogginlägg är att den kan vara prestationshöjande. Carolina Klyft har sin tygåsna, Magdalena Forsberg gjorde tio höga hopp fem minuter innan tävlingen, Tiger Woods bär alltid en röd tröja de viktigaste tävlingsdagarna. Ja, exemplen är många.
Skrock eller maskotar kan förbättra din prestation. Ditt självförtroende kan stärkas vilket leder till att din hjärna blir inriktad till att vinna. Detta ÄR vetenskapligt bevisat.
Jag förkastar inte läkarvården utan är mer en förespråkare av att alternativa behandlingar är ett ypperligt komplement till läkarvården som finns idag. Min önskan är att västerlänningar får ett mer vidsynt och öppet seende över alternativa behandlingar och att media börjar framhäva de mer seriösa utövare än vad de gör idag.
21 februari-11
Behandla din nästa som du själv vill bli behandlad...
Ett väldigt välkänt citat och jag skulle bli väldigt förvånad om inte alla människor har hört dessa ord. Men varför är det då så svårt att ta till sig detta och faktiskt praktisera dessa ord?
Nu förutsätter jag dock att alla människor inners inne är goda och därför vill bli behandlad själv med godhet.
Jag tänker på den här tv-serien, Den hemlige miljonären. Där rika svenskar går undercover och skall leva bland människor som befinner sig på samhällets botten. De får hjälp av en stajlist att välja ut passande kläder, de får figurerat namn etc etc.
Då det levt så en vecka får de välja ut organisationer där de skänker pengar, de får tårar och tacksamhet och sen tar de taxin hem igen.
Jag har personligen inte sett detta program och känner viss tacksamhet till att de i slutändan skänker en slant för att hjälpa. Men jag blir lite ledsen, lite berörd över själva tanken att det måste till ett sådant program för att öppna ögonen för en del människor. Räcker det inte med att personligen se med sina egna fysiska ögon, människor som behöver hjälp helt enkelt. Vi ser detta dagligen på gatan utanför våra fönster eller via nyheterna på tv. Måste det till en dokumentär för att förstå vad medmänsklighet är för något?
Mycket skrämmande.
Detta var bara ett av alla exempel som man kan ta, några andra är:
-Får du en vikarie på ditt jobb, fundera över hur du själv vill bli bemött som ny på ett ställe...
-Står du i matkön och personen framför skall betala men, det fattas en krona...skulle inte du bli tacksam om personen bakom sträcker fram en hjälpande hand? Man behöver inte vara miljonär för att skänka en krona...
Ytterligare ett exempel råkade jag faktiskt ut för i helgen. En äldre dam med rullator råkade tippa ut sin korg med mat i en butik här i Skövde. TRE personer gick förbi utan att ens se åt damen.
På ren svenska, Fy f-n!
Alla människor kan bli ledsna, alla människor kan bli glada. Är det verkligen så svårt att förstå?
14 februari-11
Önskar er en riktigt fin Alla Hjärtans Dag.
Mycket kärlek och värme till er alla.
Kram från Pearl N Harmony och Anki.
4 februari-11
Det har regnat och blåst som en tok här i Skövde i veckan men imorse då jag tittade ut så va det fortfarande blåst men med nyfallen snö!
Det gröna gräset som har kommit fram tack vare regnstänket var helt borta :(. Där försvann lite av mina vårkänslor...
Jag behöver vår! Min kropp behöver vår!...så därför tänkte jag ge både kroppen och själen en liten energikick genom att svänga ihop en smoothie.
Jag är ju en förespråkare för blåbär som både är gott och nyttigt. Då jag har halva frysboxen full av blåbär så svängde jag ihop en blåbärssmoothie. Tog endast ca 20 minuter (varav 15 minuter gick till att komma på hur man skruvade ihop mixern).
Ett gott, lätt och nyttigt helgfrukosttips till er där ute...
Lite fakta först:
Blåbär innehåller många vitaminer och mineraler, bl.a. kalcium, magnesium, kalium, fosfor, C-vitamin, järn, B6-vitamin, E-vitamin, fosfor, järn och betakarotener. Antioxidanterna i blåbär har en skyddande effekt på ögats näthinna och kan bromsa åldersförändringar i ögat.
Blåbär innehåller även höga halter av antioxidanterna flavonoider och antocyaner. Det är antocyaniner som ger blåbär deras blåa färg och tros kunna förebygga hjärt- och kärlsjukdomar.
Pearl N Harmonys blåbärssmoothie
En halv banan (tar du en hel så tar bananen över smaken)
2 dl blåbär
2 dl lättmjölk
½ dl lätt vaniljsyoghurt
Kör alla ingredienserna i en mixer och servera i två glas, ett till dig och ett till någon som du tycker om:) Mums!
Ni som är lite mer nyfikna om blåbärens
nyttigheter, länk finns HÄR
Nu önskar jag er alla en trevlig helg
och en Bon apetit
28 januari-11
ALL träning är BRA träning.
Gå istället för att ta bussen. Jag kliver upp ungefär en halvtimma tidigare än vad jag hade behövt för att ta bilen till jobbet. Men, detta är guld värt. Jag får frisk luft och hjärnan kommer igång i lagom tempo. Du förbättrar dessutom konditionen och får en bättre syretillförsel. Har inte riktigt kommit igång med min skivstångsträning men då jag går till och från jobbet och städar minst 6 timmar varje dag (jobbar som lokalvårdare) så har jag inte så dåligt samvete för att
-skrotlyfteriet- inte kommit igång än.
Köp en rockring
Alla magens och vissa av ryggens muskler sätter i gång och arbetar då du sätter fart på din rockring. Det krävs noggrann koordination mellan kroppens muskler och då du är tvungen att hålla ett visst tempo (så inte rockringen slutar att snurra) så förbränner du energi. Punktförbränning tror jag inte riktigt på men, jag lovar dig, midjemåttet kommer du att se skillnad på efter ett tag. Varför inte ge det en chans, 5 minuter åt höger och 5 minuter åt vänster varje dag framför TV:n. Snurra på!
Sträck på dig.
Istället för att rusa upp ur sängen varje morgon så sträck på dig innan du kliver upp. Sätt dig på sängkanten och sträck ut dig som en katt. Detta får igång blodcirkulationen och stretchar dina muskler vilket förbättrar din hållning.
En intressant artikel som jag snubblade över häromdagen. Handlar om vardagsträning, städa en timme/dag så bränner du lika mycket fett som ett träningspass. Studien är dock utförd av mopptillverkaren Vileda skall tilläggas...
http://www.aftonbladet.se/kropphalsa/article8455264.ab
Nu skall jag ringa pappa och gratulera honom på födelsedagen. Sen skall jag passa på att ta fram dammsugaren så jag kan njuta lite extra av ett glas vitt ikäll utan dåligt samvete ;).
23 januari-11
Åh, dagen som började så bra!!!
Tog extra sovmorgon, lyxigare frukost, gav sambon en timmas reiki.
Därefter slår jag på datorn för att skriva lite i bloggen, kollade mejlen först och tappade lusten helt.
Har blivit missförstånd mellan mig och en förening här i Skövde.
Förra året hade jag mitt nystartade företag igång och en annons i den lokala föreningens tidning. På grund av att Pearl N Harmony inte gick runt efter 6 månader så var jag tvungen att lägga henne i vila.
Alternativen från arbetsförmedlingen va inte många... -Lägg ner det helt men väljer jag att ha kvar företaget och efter en månad eller två ser att det fortfarande inte går runt så kan jag inte komma krypandes. Varken till arbetsförmedlingen, Försäkringskassan eller a-kassan. Jag är dock välkommen att höra av mig igen efter 18 månader. Snaran runt halsen mao. Även jag har ju räkningar att betala, så vad gör man.
I veckan kom inbetalningskortet för 2011 från den lokala föreningen och även den nya tidningen. Märk min förvåning då jag ser min annons i tidningen igen!!!
Mejlade ordföranden om detta missförstånd och fick mitt svar under förmiddagen idag. Han hade försökt nå mig på min telefon under december månad (företagstelefonen som jag inte använder längre) för att kolla om jag skulle ha kvar annonsen. Tydligen va det med en lapp tillsammans med höstens faktura om en förfrågan om jag ville ha kvar min annons. Sista svarsdag va 13 december. Denna lappa har jag missat totalt!
Vissa rader var även med fet stil i svarsmejlet som jag fick imorse...
Jag är ju inte dummare än så att jag förstår att han va irriterad....
Han skrev även att han inte kommer att fakturera annonsen men att jag skulle ta lärdom att svara på de frågor som han ställer på ett vänligt och snällt sätt.
Gissa om man känner sig dum, men det var snällt av honom att inte fakturera annonsen.
Jag är inte den som brukar såra människor med vilje, det är mänskligt att fela och jag är inte mer än en människa jag med. Men trotts att jag är väl medveten om det så får jag så himla dåligt samvete då något blir fel.
Det var inte med glädje i hjärtat som jag fick bryta upp min dröm, jag erkänner, jag var lite disträ under hösten...
Känns dumt att jag tagit plats i en tidning där jag vet att det är många som vill hamna men som inte får plats.
Önskade jag kunde rätta till detta på något sätt men kan inte mer än säga förlåt. Jag tror att allt har sin mening (och jag brukar svara på frågor som ställs mig, oavsett om de är vänliga eller ej...) så jag undrar vilken mening detta missförstånd är.
NU till något roligare. Idag drog jag vinnaren i Pearl N Harmonys egna lilla Valentintävling.
Den lyckliga vinnaren blev Helena Persson :)
Många gratulationer till dig. Smycket kommer hem till dig i god väg före alla hjärtans dag.
Detta var en tävling som fick över min förväntan ett stort gehör. 55 personer visade intresse vilket gladde mig enormt! Det kändes även väldigt roligt att det var så många killar som mejlade eller skrev en kommentar under bilden. De ville överaska sin flickvän med ett smycke :).
Detta har gett mig mersmak så jag lovar, en ny tävling kommer inom kort ;). Håll utkik!
Jag kommer även utöka omfånget av kandidater. Denna tävling vände sig endast till de som är mina vänner på Facebook. Både Pearl N Harmonys och Anki.
Nästa tävling kommer innefatta även ni som läser och följer min blogg.
Det är en lyx att bli förstådd.
Ralph Waldo Emerson
19 januari-11
Nu är fullmånen i sin fulla glans.
Som vanligt har jag svårt att sova under denna period men tur är väl egentligen det, det är ju även i fullmånen som varulvarna visar sig, så jag kan vara trygg ialf ;).
Vissa hävdar att det är psykologiska effekter snarare än fysiologiska som gör att man har svårare att sova då det är fullmåne. Jag kan till viss del förstå och ha överseende med den teorin, då människans hjärna är duktig på att luras och kopplar gärna samman saker som man oftast talar om och som paras ihop. T.ex, du vaknar upp i din säng, tittar ut genom fönstret och ahaaa! Det är fullmånen som gör att du inte kan sova för det läste du ju i en veckotidning...
Men, att månen påverkar på ngt sätt, det är ialf jag helt övertygad om.
För några år sedan va jag uppe hos min bror i Östersund och hälsade på. En dag fick jag för mig att baka bullar, denna bulldeg misslyckades kopiöst! Bullarna blev tunna, hårda och tråkiga. Det var inte fullmåne.
Något år tidigare så skulle jag få herrbesök och hade inget att bjuda på, svängde ihop en muffinssmet men det hade jag lika gärna kunnat struntat i. Muffinsen blev tunna och sega, fick kasta hela plåten. Herrbesöket smakade en tugga men avböjde vänligt men bestämt att inte behöva fortsätta på den muffinsen...eller någon annan.
Jag är en riktig -bullmamma- och misslyckas aldrig med det jag knådar ihop, så länge det är fullmåne.
Alla människor får tro vad de själva vill om månen och dess påverkan på oss. Jag tycker själv att jag påverkas starkt av dessa energier som är just nu och därför kommer jag ikväll, för första gången i år, göra min fullmånemeditation och affirmera på min nya kudde från Indiska.
Ett samtal utan te är som en natthimmel utan måne
Turkiskt ordspråk
18 januari-11
Just nu känner jag mig lyckligt lottad.
Idag har jag pratat med min allra bästa väninna. Trots att det dröjer mellan gångerna som vi har möjlighet att prata med varandra så har vi den tilliten att våga prata öppet och samtidigt veta, det jag säger blir jag inte klandrad för. Vad vi än pratar om så lyssnar den andre.
Vi bor 70 mil ifrån varandra så det är sällan vi ses, ofta blir det långa telefonsamtal. Men dessa telefonsamtal är värda att vänta på.
Få förunnat att få känna så. Tack för att du finns min goa norrländska vän!
Jag är lyckligt lottad...
Vänskap mångdubblar glädjen
och delar sorgen.
17 januari-11
Förra måndagen var jag på mitt första träningspass för i år, ikväll är det dax igen. Jag visste att det skulle bli tungt eftersom det är fler år sedan som jag styrketränade sist, men det här tog priset!
På tisdagen kom den första träningsvärken lite försiktigt men, onsdagen, herre jösses!
Varenda muskelgrupp gjorde sig påmind om att jag försummat dem den sista tiden (åren).
Att jobba som städerska va ingen rolig grej den veckan...
Under själva passet som pågick i 75 minuter trodde jag att jag skulle svimma men efteråt va jag så nöjd med mig själv och, helt ärligt längtade till nästa träningspass.
Ikväll skall jag dock vara lite försiktig med vikterna, la nog på lite för mycket förra gången för en helt otränad kropp.
Förra veckan ( i tisdags) smet jag in på Indiska efter jobbet, bara för att kika lite. Kom ut med en stor kasse full med kuddar! Älskar färgerna på kuddarna på Indiska, varma färger som gör mig glad :). Dessutom så var det halva reapriset så vem kan inte låta bli då?
En av dem skall jag ha som meditationskudde (vilket jag även försummat den sista tiden...).
Usch va jag varit odisciplinerad!
Ibland säger människor meningar utan att förstå vad de faktiskt säger till andra. Dessa meningar kan såra något så enormt, därför tycker jag att dessa visdomsord passar bra som avslutning denna dag. Tänkvärda ord som jag hoppas människor tar till sig.
Ställ dig utanför dig själv och tänk efter, har jag rätt tänkande nu?
9 januari-11
Nytt år och nya utmaningar. Mina två utmaningar är att börja träna igen samt att förnya mina smycken.
Jag behöver komma i form. Nu är det slut på gnäll och ursäkter och lata dagar! För att ha styrketränat tre dagar i veckan till att lägga av helt, det känns i kroppen.
Jag är inte så mycket för gruppträning men behöver någon som peppar mig. Jag är inte så mycket för skutt och hopp utan gillar mer styrketräning därför slår jag nu två flugor i en smäll.
Skivstångspass med min sambo och några andra vänner, start imorgon. Det kan inte gå fel ;)
Nya smycken... jag kommer fortsätta med glaspärlor, sötvattenpärlor och halvädelstenar men lägga till kedjor och mer -bling-.
Börjar året med att lotta ut ett Alla Hjärtanssmycke. Utlottningen vänder sig till alla facebookvänner, andra vänner, killar som tjejer. Skriv en liten kommentar under bilden på facebook så är ni direkt med i utlottningen. Ni har inget att förlora och smycket kommer hem direkt till er i en söt organzapåse lagomt till 14 februari. Vinnaren dras 23 januari.
Ni som inte redan är mina vänner på facebook, passa då på när ni är där inne att kryssa i vännerrutan så ni inte missar de kommande utlottningarna som vi kommer att ha. Ni har inget att förlora men mycket att vinna ;)
Lycka till!
Smycke i Kärlekens tecken...
Silverpläterad kedja samt silverpläterad karbinhake som lås. Längd, 19-23 cm. Hjärtan i hematit, frostade silverkulor samt rosa vaxpärlor med strassrondeller som mellandelar. Rosenkvarts och Bergskristall som extra -bling-.
OBS: klicka på bilden så kommer det upp en större bild. Glöm inte att backa sedan, kryssar ni bort rutan så försvinner hemsidan...